Stefan Einhorn skrev för några år sedan boken om att vara snäll. Haft förmånen att vara föreläsare på samma event några gånger och lyssnat om hur han berättar om att konsten att vara snäll och hur just vänligheten lyfte hans karriär till nya höjder.
Jag skriver gärna under på detta Att vara vänlig och snäll ger inte enbart en egen inre tillfredsställelse utan innebär också ett lyft på livets sociala arena. Man mår själv väl av det.
Det betyder däremot inte alls att utplåna sig själv, att ta på sig en massa som man inte vill utan snarare att välja ett liv där man är tillsammans med människor som uppskattar en och vill en väl. Ett givande och ett tagande och på lång sikt ger givandet så mycket mera än tagandet!
Laos är ett av världens, materiellt sett, fattigare länder, men sällan har jag mött så rara och snälla människor som där!
Klokt – som vanligt.
Läste en text om ”Kraften av nej” som går ut på man säger ja till något annat, typ sig själv.
GillaGilla
Tack Palle -intressant – tror att det allra viktigaste är att säga ja till den man själv är!
GillaGilla