I hjärtat av London

London

Piccadilly- Trafalgar Square- Oxford Street – Bond Street – Afternoon Tea- Themsen- Buckingham Palace- jag slutar där men klart att vi tar en dag inne i hjärtat av London. Vi börjar på Oxford Street och Selfridges. Ett myller av folk – röda Londonbussar – turister- men ett besök i lyxen på Selfridges är alltid kul.

Redo
Dior
Chanel

Ska vi ta Dior eller Chanel? Alltid lika roligt att betrakta den tjusiga skyltningen. Väl inne möter lyx av allehanda slag – ett par herrstrumpor för 8000 kronor om nu dresserna från Dior och Chanel är för dyrbara. Skämt åsido – kul att bara ögonshoppa och matavdelningen är magnifik.

Vilka bakverk

Vi vänder bort från myllret och går ner på Bond Street och möter lyxen i Mayfair.

Det där huset skulle jag absolut kunna tänka mig!

Vi har tur med vädret och njuter i vårsolen- börjar bli sugna på en kaffe och hittar ett mysigt kafé- Gentlemen Barristas.

Passar perfekt till maken!

Ett besök på National Gallery är alltid stimulerande med all världens konststjärnor.

En av mina absoluta favoriter- Renoir

Uppfyllda och glada njuter vi av Trafalgar Square – Lord Nelson och allt annat som verkligen symboliserar London!

Vi styr stegen mot Piccadilly – på vår väg mot Fortnum & Mason där vi ska dricka Afternoon Tea i eleganta The Diamond Queens Jubilee Tea Saloon. Ljuvligt te – sandwich- scones och bakverk ackompanjerat av pianomusik. Dyrt – ja men också ett skådespel!

Livsnjutning i lyxen

Bye bye London- ses snart igen!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s