Äntligen – först ut är Nice- återkommande favorit

Äntligen på väg ut i världen

Fantastisk känsla- att efter lång väntan vara på väg- en evighet sedan vi flög ( sportlovet 2020) – nu nästan lika spännande som en Jordenruntresa! Vi är på väg till Frankrike och en av våra favoriter- Nice!

Svårslaget- Medelhavet och Nice

Flygresa -allt flyter perfekt- viktigt att ha scannat in allt -test / vaccinpass mm. Taxi till hotellet- en god och sen middag.

Utsökt mat och ljummen afton

Längesedan vi var ute på vift i den sydfranska natten så klart vi måste ut även om natten är sen.

Waynes och Nicenatten levererar som vanligt

Massor av folk – musik – liv och rörelse – natten är ung och man kan överhuvudtaget inte märka att det pågår en pandemi.

Efter frukost blir det kaffe på vår favoritstrand- Ruhl Plage – trevligt återseende och ett varmt välkomnande av Madame.

Ruhl plage – en av de äldsta i Nice

Återseendets glädje är stor och vi hinner med lite shopping på Jean Medecin innan vi tar oss till Café de Turin – som vi längtat!

Crevetter – ostron och vin
Chokladmousse är ett måste
Ett av många mysiga kaféer
Vattenspeglarna – så vackra
Place Massena tröttnar man aldrig på
Färjan på väg in i hamnen

Nice levererar och återseendets glädje är stor. Fortsättning från resan följer.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s