Vårhelg i Nice

Ruhl Plage och vyn över Medelhavet

Att möta våren i Nice vid Medelhavets strand är en kick för kropp och själ. Vinterbleka ansikten antar en gyllene färg – sprudlande liv och rörelse- den härliga atmosfären av joie de vivre möter överallt.

Medelhavet tröttnar man aldrig på

Det första vi gör – efter vi lämnat väskorna i ”vår” lägenhet är att gå ner till stranden, doppa fötterna i Medelhavet, sätta oss på Ruhl Plage, dricka ett glas iskallt rosévin och bara njuta av nuet.

Skaldjur på Café Turin

Första lunchen på Café Turin är ett måste. Deras skaldjur är svårslagna – stämningen och miljön likaså. Lägg till detta vackra Place Garibaldi och inledningen är fulländad.

Klart det blir chokladmousse

Nu är vi redo att utforska Nice med nya och ”gamla” smultronställen. Le Port – hamnen ligger tio minuters promenad från Place Garibaldi- passerar trevliga butiker- verkstäder- kaféer och mycket annat innan vi når den fina hamnen. Fiskebåtar- tjusiga lyxyachter och så färjorna som tar en till Korsika.

Hamnen i kvällsljus

Tillbaka längs havet, Promenade d’ Anglais– spana på folk, ta en kaffe – being busy doing nothing.

Marché aux Fleurs

Köper gärna oliver, citroner, mandlar och annat på den trevliga marknaden och en kaffe på Pain & Cie är en återkommande tradition.

Blommor i mängder

Vielle Ville må ha många turister men det är väldigt mysigt att gå i gränderna, kika in i små lokala butiker, köpa en glass, besöka loppisen och bokstånden på Place du Palais de Justice

Ett par andra pärlor ( det finns massor) är Matisse museet och de romerska byggnaderna i Cimiez.

Matisse museet
Välbevarade romerska lämningar

Chagall museet är en fantastisk upplevelse och det finns ett mysigt kafé i trädgården.

Kaféet i anslutning till Chagall museet
Vattenspeglarna

Promenade du Paillon får man inte missa – fontäner – parkbänkar – vackra växter och mycket annat.

Det finns så mycket mera som lockar i Nice – återkommer!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s